Tiger wrestlers compete at COC Tournament

0
293
Tanner Putt, David Recinos, Jaxton Lopez, Wyatt Hole, Grady Huntley and Bradyn Tate medal at COC in Willard. Crystal Brown / CNO

WILLARD, Mo. — The Carthage High School wrestling team competed in the Central Ozark Conference Tournament at Willard High School on January 26th and 27th.

Bringing home a 7th place finish, Carthage boys medaled six wrestlers, with senior Bradyn Tate, 138 lbs., winning the championship.  Tate capped the first-place victory by avenging a previous loss earlier this season to Nixa’s Aidan Ward.  Ward was responsible for one of Tate’s two losses on the season when he beat Tate at the Carthage Dual Christmas Tournament.

Junior Tanner Putt brought home a second-place finish Saturday in the 106 lb. weight class, with a hard-fought loss in the championship match to Brandon’s Ryzen Isringhausen, 7-5 in sudden victory. Putt’s four previous matches on the road to the finals were all won with bonus points as he tallied three falls and a technical fall. Fellow junior, David Recinos (215 lbs.) also placed 2nd on the day with three falls and a decision heading into the finals match.  Willard’s Porter Talbot, however, overpowered Recinos in the championships with a quick pin in the first period.  Recinos may have a chance to avenge the loss at the Class Four District Three tournament in a couple of weeks.

-Advertisement-

Wyatt Hole (120 lbs.), Grady Huntley (132 lbs.) and Jaxton Lopez (285 lbs.) all made their way on the podium with 4th place finishes. Hole bested Neosho and Webb City the first two rounds, but unfortunately couldn’t overcome Carl Junction, Ozark and Republic, who all recorded pins.  Huntley picked up a bye and two wins before losing by technical fall to Ozark’s Caden Harrington in the fourth round and dropping a major decision to Fisher Butler from Neosho in the 3rd place match.  Jaxton Lopez recorded two falls before losing fall, himself, to Willard, Joplin and Nixa.

Maylee Brown and Irish Lee show off their COC medals. Crystal Brown / CNO

On the girls’ side, Friday night’s competition at Willard saw freshman Irish Lee bring home a 3rd place medal and Maylee Brown 4th.  While Lee lost a heartbreaker in the first round to Nixa’s Addison Harkins, she fought her way back with pins in the next four rounds to earn 3rd place.  Brown struggled with losses to Ozark, Webb City and Nixa (all pins) but bounced back with wins over Republic and Neosho to bring home 4th place.

Carthage boys compete at Districts at Ray-Pec High School February 16th and 17th, while the girls travel to Belton on February 9th and 10th.

COC Varsity Tournament Results for Carthage

January 26-27, 2024

Boys: 7th place, 121.5 points

106 Tanner Putt (33-5) placed 2nd and scored 19.5 team points.

· Round 1 – Tanner Putt (Carthage) 33-5 won by fall over Lucas Allen (Joplin) 16-9 (Fall 1:07)

· Round 2 – Tanner Putt (Carthage) 33-5 won by tech fall over Frankie Pichler (Ozark) 17-25 (TF-1.5 5:57 (20-5))

· Round 3 – Tanner Putt (Carthage) 33-5 won by fall over Tucker Feagens (Neosho) 9-7 (Fall 1:15)

· Championship Bracket – Tanner Putt (Carthage) 33-5 won by fall over Corbin Massey (Republic) 33-9 (Fall 2:42)

· 1st Place Match – Ryzen Isringhausen (Branson) 37-1 won in sudden victory – 1 over Tanner Putt (Carthage) 33-5 (SV-1 7-5)

113 Caden Groom (24-13) placed 5th and scored 7.0 team points.

· Round 1 – Caden Groom (Carthage) 24-13 won by decision over Isaiah King (Branson) 16-17 (Dec 7-2)

· Round 2 – Nicholas Lamontia (Willard) 18-17 won in tie breaker – 1 over Caden Groom (Carthage) 24-13 (TB-1 6-3)

· Round 3 – Carter Foglesong (Carl Junction) 38-1 won by tech fall over Caden Groom (Carthage) 24-13 (TF-1.5 2:33 (16-0))

· Consolation Bracket – Caden Groom (Carthage) 24-13 won by major decision over Gabe Kabutha (Joplin) 7-18 (MD 10-0)

· 5th Place Match – Caden Groom (Carthage) 24-13 won by decision over Isaiah King (Branson) 16-17 (Dec 5-1)

120 Wyatt Hole (21-20) placed 4th and scored 9.5 team points.

· Round 1 – Wyatt Hole (Carthage) 21-20 won by decision over Sebastian Ioanis (Neosho) 10-5 (Dec 7-5)

· Round 2 – Wyatt Hole (Carthage) 21-20 won by fall over Elijah Rogers (Webb City) 5-30 (Fall 3:31)

· Round 3 – Sam Melton (Carl Junction) 23-3 won by fall over Wyatt Hole (Carthage) 21-20 (Fall 1:20)

· Championship Bracket – Logan Luder (Ozark) 29-12 won by fall over Wyatt Hole (Carthage) 21-20 (Fall 0:19)

· 3rd Place Match – Ryland Rogers (Republic) 24-6 won by fall over Wyatt Hole (Carthage) 21-20 (Fall 0:39)

126 Emerson Ixcol (16-14) placed 5th and scored 6.5 team points.

· Round 1 – Shea Rogers (Republic) 26-15 won by major decision over Emerson Ixcol (Carthage) 16-14 (MD 16-5)

· Round 2 – Jax Adams (Nixa) 25-13 won by fall over Emerson Ixcol (Carthage) 16-14 (Fall 2:15)

· Round 3 – Emerson Ixcol (Carthage) 16-14 won by major decision over Christian Kropf (Ozark) 13-13 (MD 8-0)

· Consolation Bracket – Emerson Ixcol (Carthage) 16-14 received a bye () (Bye)

· 5th Place Match – Emerson Ixcol (Carthage) 16-14 won by decision over Christian Kropf (Ozark) 13-13 (Dec 8-7)

132 Grady Huntley (22-12) placed 4th and scored 9.5 team points.

· Round 1 – Grady Huntley (Carthage) 22-12 received a bye () (Bye)

· Round 2 – Grady Huntley (Carthage) 22-12 won by decision over Thomas Mutarelli (Branson) 18-17 (Dec 7-4)

· Round 3 – Grady Huntley (Carthage) 22-12 won by fall over Gauge Heilburn (Webb City) 12-23 (Fall 1:36)

· Round 5 – Caden Harrington (Ozark) 29-10 won by tech fall over Grady Huntley (Carthage) 22-12 (TF-1.5 5:20 (18-3))

· 3rd Place Match – Fisher Butler (Neosho) 27-12 won by major decision over Grady Huntley (Carthage) 22-12 (MD 8-0)

138 Bradyn Tate (43-2) placed 1st and scored 24.0 team points.

· Round 1 – Bradyn Tate (Carthage) 43-2 won by fall over Daniel Gonzales (Republic) 22-9 (Fall 1:48)

· Round 2 – Bradyn Tate (Carthage) 43-2 won by tech fall over Gunner Puryear (Willard) 23-14 (TF-1.5 4:41 (15-0))

· Round 4 – Bradyn Tate (Carthage) 43-2 won by fall over Brody Mitchell (Neosho) 11-10 (Fall 0:15)

· Round 5 – Bradyn Tate (Carthage) 43-2 won by fall over Colt Taylor (Webb City) 33-11 (Fall 3:32)

· 1st Place Match – Bradyn Tate (Carthage) 43-2 won by decision over Aidan Ward (Nixa) 23-10 (Dec 5-3)

144 Aydan Nye (10-14) place is unknown and scored 0.5 team points.

· Round 1 – Reed Wilson (Nixa) 24-10 won by tech fall over Aydan Nye (Carthage) 10-14 (TF-1.5 2:35 (16-1))

· Round 2 – Aydan Nye (Carthage) 10-14 won by decision over Kade Shurtz (Willard) 15-10 (Dec 10-5)

· Round 3 – Talyn Van Horn (Ozark) 17-15 won by tech fall over Aydan Nye (Carthage) 10-14 (TF-1.5 3:02 (15-0))

· Round 4 – Greg Hicks (Republic) 21-19 won by fall over Aydan Nye (Carthage) 10-14 (Fall 2:31)

165 Lenny Escobar (21-17) placed 5th and scored 11.0 team points.

· Round 1 – Marcus Lopez-Durman (Carl Junction) 29-6 won by decision over Lenny Escobar (Carthage) 21-17 (Dec 15-9)

· Round 2 – Chase Kivett (Neosho) 32-9 won by fall over Lenny Escobar (Carthage) 21-17 (Fall 3:36)

· Round 3 – Lenny Escobar (Carthage) 21-17 won by fall over Grady Kerans (Ozark) 11-26 (Fall 1:24)

· Consolation Bracket – Lenny Escobar (Carthage) 21-17 won by fall over Aiden Haines (Willard) 7-11 (Fall 4:40)

· 5th Place Match – Lenny Escobar (Carthage) 21-17 won by fall over Cooper Heilbrun (Webb City) 19-20 (Fall 2:59)

175 Joshua Hill (9-22) placed 8th and scored 1.0 team points.

· Round 1 – Tony Stewart (Carl Junction) 40-3 won by fall over Joshua Hill (Carthage) 9-22 (Fall 0:56)

· Round 2 – Kaymon Rhone (Neosho) 29-16 won by fall over Joshua Hill (Carthage) 9-22 (Fall 5:24)

· Round 3 – Lucas Edwards (Ozark) 13-24 won by decision over Joshua Hill (Carthage) 9-22 (Dec 4-2)

· Consolation Bracket – Tobias Thompson (Nixa) 24-11 won by fall over Joshua Hill (Carthage) 9-22 (Fall 5:19)

· 7th Place Match – Jay Sanchez (Webb City) 7-16 won by decision over Joshua Hill (Carthage) 9-22 (Dec 13-7)

190 Alexander Salas-Marquez (16-21) placed 7th and scored 3.5 team points.

· Round 1 – Maddox Wilkins (Republic) 39-4 won by decision over Alexander Salas-Marquez (Carthage) 16-21 (Dec 11-4)

· Round 2 – Josh Cassatt (Carl Junction) 24-14 won by decision over Alexander Salas-Marquez (Carthage) 16-21 (Dec 4-2)

· Round 3 – Alexander Salas-Marquez (Carthage) 16-21 won by major decision over Gryphon Price (Joplin) 10-16 (MD 9-1)

· Consolation Bracket – Dylan Rebura (Nixa) 11-11 won by major decision over Alexander Salas-Marquez (Carthage) 16-21 (MD 11-3)

· 7th Place Match – Alexander Salas-Marquez (Carthage) 16-21 won by decision over Gryphon Price (Joplin) 10-16 (Dec 8-2)

215

David Recinos (30-8) placed 2nd and scored 18.5 team points.

· Round 1 – David Recinos (Carthage) 30-8 won by fall over Myles Moesner (Ozark) 9-23 (Fall 1:56)

· Round 2 – David Recinos (Carthage) 30-8 won by fall over Louden Bolinger (Webb City) 18-20 (Fall 1:49)

· Round 4 – David Recinos (Carthage) 30-8 won by fall over Kaleb Curbelo (Branson) 9-29 (Fall 1:37)

· Round 5 – David Recinos (Carthage) 30-8 won by decision over Ryan Counts (Neosho) 19-20 (Dec 6-1)

· 1st Place Match – Porter Talbot (Willard) 31-4 won by fall over David Recinos (Carthage) 30-8 (Fall 1:11)

285 Jaxton Lopez (12-13) placed 4th and scored 11.0 team points.

· Round 1 – Jaxton Lopez (Carthage) 12-13 won by fall over JT Cordell (Ozark) 7-27 (Fall 1:33)

· Round 2 – Jaxton Lopez (Carthage) 12-13 won by fall over Garrett Mathis (Webb City) 12-25 (Fall 3:09)

· Round 3 – Brady Griffin (Willard) 34-3 won by fall over Jaxton Lopez (Carthage) 12-13 (Fall 0:45)

· Championship Bracket – Josiah Hazelwood (Joplin) 23-9 won by fall over Jaxton Lopez (Carthage) 12-13 (Fall 0:34)

· 3rd Place Match – Josiah Farris (Nixa) 21-13 won by fall over Jaxton Lopez (Carthage) 12-13 (Fall 0:33)

Girls: 9th place, 43 points

100 Mischa Drackert (2-10) placed 5th and scored 5.0 team points.

· Round 1 – Lillian Moore (Branson) 16-17 won by fall over Mischa Drackert (Carthage) 2-10 (Fall 0:50)

· Round 2 – Adilyn Hoelzle (Ozark) 29-14 won by fall over Mischa Drackert (Carthage) 2-10 (Fall 1:18)

· Round 3 – Hanna Egley (Nixa) 16-13 won by fall over Mischa Drackert (Carthage) 2-10 (Fall 2:56)

· Round 4 – Hadley White (Webb City) 17-15 won by fall over Mischa Drackert (Carthage) 2-10 (Fall 1:09)

110 Maylee Brown (8-7) placed 4th and scored 11.0 team points.

· Round 1 – Aspen White (Webb City) 16-18 won by fall over Maylee Brown (Carthage) 8-7 (Fall 2:46)

· Round 2 – Katie Hartgraves (Ozark) 22-16 won by decision over Maylee Brown (Carthage) 8-7 (Dec 8-2)

· Round 3 – Ashton Mayes (Nixa) 30-9 won by fall over Maylee Brown (Carthage) 8-7 (Fall 0:58)

· Round 4 – Maylee Brown (Carthage) 8-7 won by fall over Mariah Standlee (Neosho) 1-8 (Fall 1:10)

· Round 5 – Maylee Brown (Carthage) 8-7 won by fall over Anna McBroom (Republic) 19-16 (Fall 2:15)

125 Emmy Hernandez (5-11) placed 6th and scored 5.0 team points.

· Round 1 – Abigail Counts (Nixa) 30-10 won by fall over Emmy Hernandez (Carthage) 5-11 (Fall 1:04)

· Round 2 – Leticia Covello (Ozark) 27-18 won by fall over Emmy Hernandez (Carthage) 5-11 (Fall 1:49)

· Round 3 – Emmy Hernandez (Carthage) 5-11 won by fall over Abby Horn (Republic) 11-21 (Fall 0:42)

· Consolation Bracket – Emmy Hernandez (Carthage) 5-11 received a bye () (Bye)

· 5th Place Match – Tatum Christensen (Webb City) 19-16 won by fall over Emmy Hernandez (Carthage) 5-11 (Fall 1:01)

130 Irish Lee (14-8) placed 3rd and scored 17.0 team points.

· Round 2 – Addison Harkins (Nixa) 42-5 won by fall over Irish Lee (Carthage) 14-8 (Fall 2:53)

· Round 3 – Irish Lee (Carthage) 14-8 won by fall over Emily Carter (Republic) 21-15 (Fall 1:17)

· Round 4 – Irish Lee (Carthage) 14-8 won by fall over Laney Taylor (Webb City) 10-19 (Fall 3:22)

· Round 5 – Irish Lee (Carthage) 14-8 won by fall over Elizabeth Gibson (Joplin) 2-7 (Fall 0:26)

· 3rd Place Match – Irish Lee (Carthage) 14-8 won by fall over DeLaney Dixon (Willard) 24-16 (Fall 2:37)

135 Arianna Medrano (3-13) placed 6th and scored 5.0 team points.

· Round 1 – Ashlan Thompson (Willard) 29-4 won by fall over Arianna Medrano (Carthage) 3-13 (Fall 1:07)

· Round 2 – Bella Moser (Ozark) 24-14 won by fall over Arianna Medrano (Carthage) 3-13 (Fall 2:21)

· Round 3 – Jilian Ramirez (Neosho) 12-10 won by fall over Arianna Medrano (Carthage) 3-13 (Fall 0:40)

· Consolation Bracket – Arianna Medrano (Carthage) 3-13 won by fall over Taylor Brown (Joplin) 8-12 (Fall 1:00)

· 5th Place Match – Bella Moser (Ozark) 24-14 won by fall over Arianna Medrano (Carthage) 3-13 (Fall 3:00)

-Advertisement-