Tate dominates 51st Platte County Invitational

0
61
Junior Bradyn Tate poses with other individual weight class winners at the 51st Annual Platte County Invitational. Crystal Brown / CNO

Bradyn Tate was this weekend’s Platte County Invitational Champion at 132 lbs.  Tate faced a tough schedule, punctuated by Platte County, Smithville, Belton and Hannibal.  With four pins, two major decisions and two decisions in the semifinals and finals, Tate improves his record to 33-3 going into this week’s duals against Webb City, Springfield Central, Waynesville and the COC Tournament.

As a team, Carthage had three other wrestlers that placed third in the tournament, including Tanner Putt at 106 lbs., Kip Castor at 144lbs. and David Recinos at 285 lbs., returning after a lengthy absence following an injury.

Here are the Carthage Wrestling results from the Platte County Invitational on 01/20-21/23.  Carthage next wrestles Webb City at Webb City on 01/24/23 starting at 6:00.

Team Scores

-Advertisement-

1—Olathe North—343.5

2—Hannibal—338.5

3—Helias—285

4—Platte County—282

5—Belton—256

6—St. Michael—240.5

7—Carthage—240

8—Blue Springs—229.5

9—Smithville—192

10—Van Horn—188.5

11—Excelsior Springs—182.5

12—Oak Grove—162.5

13—Warrensburg—147

14—William Chrisman—127.5

15—St. James—95

Individual Results

Weight—Name—Grade—Tournament Record—Season Record—Placement

106—Tanner Putt—10—(4-2)—(21-11)—3rd

Won by fall in 1:36 over Jervin Riddle—William Chrisman

Won by decision 6-1 over Landon Lane—St. Michael

Won by fall in 2:50 over Mlondani Emoyi—Van Horn

Lost by fall in 5:56 to Austin Brown—Hannibal

Lost by major decision 0-10 to Jaxson Scott—Olathe North

Won by fall in 2:23 over Parker Lock—Helias

113—Indiana Gray—11—(1-6)—(1-6)—DNP

Lost by fall in 3:14 to Cooper Collins—Excelsior Springs

Lost by decision 6-7 to Keegan Martin—Oak Grove

Lost by fall in 0:50 to Caden Hulett—Platte County

Won by fall in 3:29 over Liam Bowles—St. James

Lost by fall in 3:07 to Tristan Waters—Smithville

Lost by fall in overtime fall to Jaylen Civil—Warrensburg

Lost by major decision 0-13 to Parker Lutz—St. Michael

120—Grady Huntley—9—(5-3)—(20-11)—DNP

Won by fall in 1:26 over Dominick Betts—Excelsior Springs

Lost by fall in 3:45 to Austin Stevick—St. Michael

Won by forfeit over Alexander Escabi-Fullmer—Platte County

Won by fall in 0:37 over Rony Guardiola—William Chrisman

Lost by decision 4-5 to Drake Brinkley—Hannibal

Won by fall in 3:20 over Aleksandr Careaga—Helias

Won by major decision 11-2 over Alex Hutchcraft—Smithville

Lost by fall in 5:13 to Aleksandr Careaga—Helias

126—Israel Perez—10—(1-5)—(1-7)—DNP

Lost by fall in 1:12 to Tristen Essig—Hannibal

Lost by fall in 2:28 to Will Burchard—St. James

Lost by fall in 5:48 to Jayden Welch—Warrensburg

Lost by fall in 4:53 to Javarien Jeffries—William Chrisman

Lost by fall in 1:11 to Taggart Murphy—Olathe North

Won by decision 7-6 over Riley Smith—Blue Springs

Tate wins the championship match at 132 lbs. over Culp from Hannibal by a score of 4-3. Crystal Brown / CNO

132—Bradyn Tate—11—(8-0)—(33-3)—1st

Won by fall in 1:09 over Vinny Pinzon—Smithville

Won by fall in 1:39 over Jaylon Dillard—Olathe North

Won by major decision 15-4 over Shane Leary—Platte County

Won by fall in 0:49 over Ryne Marcum—Excelsior Springs

Won by fall in 2:44 over Landin Kunsch—Belton

Won by major decision 13-2 over Lucas Barry—St. Michael

Won by decision 4-2 over Lane Cross—Belton

Won by decision 4-3 over Chad Culp—Hannibal

138—OPEN

144—Kip Castor—12—(5-2)—(14-7)—3rd

Won by major decision 14-2 over Austin Timmons—Olathe North

Won by fall in 2:36 over Kevin Rodriguez—Van Horn

Won by fall in 2:47 over Korbin Schmidli—Blue Springs

Won by fall in 2:28 over Isaiah Seymour—Platte County

Lost by decision 0-4 to Peyton Elliot—Hannibal

Lost by decision 4-8 to Jace Duemmel—Helias

Won by fall in 2:46 over Draiden Chilcoat—Platte County

150—Grey Petticrew—12—(3-3)—(20-7)—DNP

Lost by fall in 5:33 to Koen Ramage—Hannibal

Lost by decision 0-7 to Brady Littleton—Belton

Won by fall in 1:09 over Montez Clemons—Platte County

Lost by fall in 3:44 to Alex Hutchcraft—Smithville

Won by fall in 5:33 over Carson Hayes—Helias

Won by fall in 4:58 over Greg Dillon—Blue Springs

157—Trey Nye—12—(3-4)—(18-11)—DNP

Lost by major decision 0-11 to Darrius Paige—Van Horn

Lost by decision 5-11 to Eli Homan—Helias

Won by fall in 1:19 over Owen Mitchell—Smithville

Lost by major decision 7-16 to Daniel Startk-Wroblewski—Warrensburg

Won by fall in 5:11 over Bryan Jennings—Platte County

Lost by fall in 1:30 to Darrell Smith—Platte County

Won by fall in 4:22 over Bryan Jennings—Platte County

165—Gabe Lambeth—12—(4-2)—(17-10)—DNP

Lost by fall in 3:00 to Vance Provost—Olathe North

Lost by decision 3-7 to Chase Baldwin—Blue Springs

Won by fall in 0:35 over Colton Rittenhouse—Van Horn

Won by fall in 3:35 over Haze Middleton—Smithville

Won by fall in 3:46 over Griffin Moses—St. Michael

Won by major decision 15-2 over Haze Middleton—Smithville

175—Esvin Gonzalez—12—(0-6)—(6-15)—DNP

Lost by decision 6-11 to Jameson Lyons—Belton

Lost by fall in 0:29 to Logan Montoya—Helias

Lost by fall in 3:27 to Joseph Rizzie—St. Michael

Lost by major decision 4-15 to Daniel Seymour—Oak Grove

Lost by fall in 1:20 to Austin Clevenger—Smithville

Lost by fall in 1:20 to Lake Johnson—Blue Springs

190—OPEN

215—OPEN

285—David Recinos—10—(6-2)—(20-6)—3rd

Won by fall in 5:52 over Adam Colwel—Blue Springs

Won by fall in 1:34 over Ezias Poli—William Chrisman

Won by decision 3-0 over Just Wright—Excelsior Springs

Won by decision 3-1 over Kameron Doyle—Platte County

Won by fall in 3:14 over Braden Hales—Olathe North

Lost by fall in 5:00 to Sampson Stillwell—St. Michael

Lost by fall in 0:32 to Caleb Groff—Oak Grove

Won by decision 3-1 over Ryan Ross–Hannibal

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.